Sunucu Sistemlerinin Geleceği

İnternet hizmeti sağlayan büyük firmaların çok yüksek kapasitelerde depolama ve hız ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç bir veya birkaç sunucunun sağlayabileceğinden çok fazladır. Günümüzde yüzlerce sunucunun bulunduğu sunucu odaları bulunmaktadır. Sunucu ihtiyacımız bu gün bu odalar tarafından sağlansa da her geçen gün daha çok odaya ihtiyacımız olmaktadır. Daha büyük odalarda daha büyük ver gelişmiş sunucular gelecekte bizi beklemektedir.

Günümüzde dünya üzerinde bir yılda kullanılan enerjini %2,5 ‘i sunucular tarafından tüketilmektedir. Konunun uzmanlarına göre 20 yıl sonra dünya enerji kaynaklarının %50 ‘i sunucular tarafından kullanılacaktır.

Aslında sunucuların harcadığı enerjinin çoğu soğutma sistemleri tarafından harcanmaktadır. Birbirinden ayrı birçok sunucu odasının bulunması da ekstra maliyete neden olmaktadır. Geleceğin sunucu sistemleri tasarlanırken sunucu odası yerine sunucu şehirleri düşünülmelidir. Sunucu şehirleri tasarlanırken örneğin kutuplar gibi zaten soğuk yerlere yapılması sadece soğutma değil emlak maliyeti açısından da önemli bir faktör olacaktır. Fakat buzullara yapılan bir sunucu şehri, azalmış olsa da çok fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Sunucu şehirlerinin kendi enerji kaynağına sahip olması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*