Fiziksel Sunucu Kurulumu Öncesinde Dikkat Edilecekler

Öncelikle ihtiyacınız olan türü bilmelisiniz. Örneğin bir posta sunucusu istiyorsunuz. Böyle bir durumda gidip binlerce gb hafızası olan bir depo sunucusu almanız mantıksız olacaktır. Bunun yerine çok kullanıcıya hitap eden yüksek işlem gücüne sahip bir sunucu seçmelisiniz.

Eğer sunucunuzu nereye koyacağınızı biliyorsanız. Oranın şekline göre veya ortam değişkenlerine göre bir sunucu seçin. Örneğin yeriniz az ve ofisin bir bölümüne bir sunucu koyacaksınız. Böyle bir durumda gidip de Rack Mounted sunucu almanız hem görnüş itibari ile çirkin hemde ses ve soğutma açısından sorunlu olacaktır. Bunun yerine gidip bir tower sunucu almanızı öneririz kasa görüntüsü sayesinde şık görününecek ve rahatsızlık vermeyecektir.

Şimdi bir de bunun tersini düşünün bir sunucu odası ayırdınız ve ortada kasa görünümünde bir aygıt duruyor. Bunun ne kadar komik olacağını düşünün. Bu gün hemen hemen herkesin ihtiyacına özgü sunucu sistemleri var örneğin küçük bir şirket 100 kişi kapasiteli bir sunucu isterken google için milyon hatta milyar lazımdır. Bu nedenden kapasite ihtiyacınızı iyi bilmelisiniz.s

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*