Amdmi İntelmi

Aramızda sürekli olarak tartışılan bir sorun var İNTEL mi yoksa AMD mi? Muhtemelen sonsuza dek sürecek bir savaş. Bilgisayarcılar arasında tartışacak çok fazla şey olmadığından teknolojinin edebiyat gibi yorumlanamaz olduğundan dolayı olduğunu varsayıyorum. Peki neden böyle bir şey var?

Intel şirketi AMD ye göre piyasaya önce girdi yani daha eski bu sebepten ortada bir karmaşa var. İşlemci Mimarisi ve çekirdek teknolojisi yeniden farklı bir yolla geliştirmek gibi bir seçenek pek yoktu. Daha hızlısı yapılsa bile öncekini çiğneyerek yapılamazdı. Sonuçta 1 + 1 = 0010 ediyordu. 0010 dedim biliyorum binary de 2 ediyor.

Bu yüzden AMD şirketi başlangıç modeli olarak INTEL mimarisini gözetti ve patent için de ödeme yaptı. Zamanla kendi mimarileri ve şekilleri özelleşmeye başladı. Bu olay göz önüne alınarak Intel savunucuları AMD ‘nin sadece Intel’in eski versiyonlarını ürettiğini savunmaya başladılar. Kısmen de doğru söylüyorlar.

AMD intel’in eski bir versiyonundan yola çıktı ama bu gün ki veri sonu tamamen farklı boyutta. Peki hangisi daha iyi? Bu tamamen kullanım amacınıza bağlı. Sorun Intel hala çok büyük bir firma ve AR-GE için hala çok büyük bütçeler ayrabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*