WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi

Yakın bir zamanda telefonunuzda WhatsApp‘a girdiyseniz yeni bir gizlilik bildirimi ile karşılaşmış olabilirsiniz. WhatsApp kullanıcılarına Bu uygulamanın gizlilik ilkelerini ve veri kullanımı ilkelerinin değişeceğini bu ülkelere kabul etmeyenlerin 8 şubat’tan itibaren uygulamaya kullanamayacağını bildirdi. 8 şubat’tan itibaren WhatsApp uygulamasını kullanmak istiyorsanız bu verileri kabul etmiş olmanız gerekiyor.

Bilerek ya da bilmeyerek şimdiye kadar kabul ettiyseniz ya da henüz kabul etmemiş ve içeriğini merak ediyorsanız kısaca açıklayacağız.

En son Amerikan başkanlığı seçimlerinde facebook’unu büyük bir gizlilik ihlali yaptığı ortaya çıkmış ve sahibi Mark Mark Zuckerberg dava açılmıştı. Bu olayın devamında Facebook’un ve Facebook alt grubu olan şirketlerin gizlilik olayı da yeteri kadar açık olmadığı ve kullanıcılarını yeteri kadar bilgilendirmediği gündem oldu.

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi

Veri gizliliğini önemsediğini ve verilerin satılmadığını iddia eden Facebook bundan sonra çeşitli kararlar aldı ve bunları uygulamaya geçirdi. WhatsApp ve Instagram’ı ne altını Facebook ibaresi ekleyerek birbirlerinin güvenini kullanmaya çalıştı tek şirket olduğunu göstermeyi amaçlardı.

WhatsApp’ın gizlilik ilkesi değişimi hem kullanıcı sayısının çokluğu hem de uygulamanın popülerliği yüzünden gündem oldu. Buna rağmen ilke’nin değişimi ve içeriği bakımından da ilginç olduğu ortadadır. verilerin korunacağı veya satılamayacağı yazılır. Bu yeni ilke de açıkça işlenecek kullanılacak ve paylaşılacağı yazmaktadır. Facebook ve Facebook grubu olan şirketler bu ilkeleri kar amacıyla işleyecek ve belki de satacak. Başka bir ilginç olan şey ise kullanımını istediği verilerin fazlalığı sadece çerez verileri veya trafik izleme gibi değil mesajları okumaya kadar izin istiyor.

Bu verileri kabul etmenin zararı var mı sorusunun cevabı henüz onlar kullanmadan bilinemez. verileri kabul etmeden kullanılabilir mi sorusunun cevabı da maalesef hayır. Kamuda çıkan bazı haberlere göre Whatsapp Avrupa Birliği ülkelerinde bu sözleşme şartları kabul edilmeden de kullanılabilecek. Bu durum Türkiye gibi bir kaç ülke için zorunluluk haline gelmiş durumda.

Henüz Türkiye’nin bu duruma bir cevabı olmasa da kısa zamanda bir tepki vereceği ve kullanıcı bilgilerinin korunacağı varsayılıyor. BTK ‘nın resmi açıklamasının hizmet kesimi olan 8 Şubat’a kadar yapılacağı ve Facebook Şirketinin bu konuda bir tedbir veya cevap vereceğini düşünmek yanlış olmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*