Siber Güvenlik Türleri

Siber saldırının türleri olduğu gibi siber güvenliğin de pek çok türü vardır. Koruması gereken sisteme ve kullandığı türe göre değişiklik gösterir. Siber güvenliğin sadece sunucular için geçerli olmadığını mobil uygulamalarda bile çok önemli olduğunu daha iyi fark ettiğimiz günümüzde pek çok yazılım bu görevi üstlenmek için ortaya çıkmıştır.

Bilgilerimiz ve şifrelerimiz internetin her bir yanında yayılmış ve iş başvurusunda bile bankacılık verilerine erişilmesini kolaylaştıran veriler istenmektedir. Hal böyle olunca Siber güvenlik de bir hayli önem arz etmektedir. Peki ne konularda ve türlerde siber güvenlik vardır. Türleri nelerdir?

Ağ Güvenliği:

Bilgisayar veya sunucuların ağ üzerimden erişime koruyan türdür. Yabancı davetsiz misafirleri engellemek için kullanılan uygulamalardır.

Uygulama Güvenliği:

Cihazlarınızda bulunan uygulamaların ve yazılımların etkilenememesi için kullanılan harici uygulamalardır. Güvenliği olmayan ya da yeterli güvenliği olmayan uygulamaları güvenle kullanmanızı sağlar.

Bilgi Güvenliği:

Bilginin işlenmesi, Depolanması veya aktarılması zamanlarında korunmasını sağlayan programlardır. Web sitesi gibi çok veri depolayan sistemler için oldukça gerekli bir parçadır.

Devamlılık:

Bir siber saldırı durumunda yapılması gerekenleri veya kayıp verilmemesi için alınması gereken önemleri işer. Sistemin çalışmasının devamlılığı bir an önce eski hız ve verilerine döndürülmesi ve bu süreçte müşterinin mağduriyet yaşamaması için alınmış birtakım önlemlerdir.

Son Kullanıcı Eğitimi:

Sistem güvenliği ne kadar önem arz etse de sistemin en büyük açığı daima kullanıcılardır. Genellikle Siber tehditlerden habersiz ve siber güvenlik komsunda eğitimsiz olduklarından saldırganlar için kolay hedef konumundadırlar.

Belli e-postaları açmaları, belli dosyaları indirmeleri ya da USB bellekleri kullanmaları komsunda çok kolay bir şekilde manipüle edilebilirler. Kullanıcının kandırılarak şifresini verdiği ya da zararlı bağlantılara tıkladığı durumlarda dolandırıcılar sisteme kullanıcının kendisi gibi giriş yaptığından tüm güvenlik önlemleri bir anda işe yaramaz hale gelmektedir.

Bilgisayar yazılımları bu kişinin gerçek kullanıcı mı yoksa kötü niyetli bir korsan mı olduğunu ayırt edemezler. Bu yüzden Son kullanıcı eğitim virüs yazılımlarından bile önemli bir konumdadır. Müşterileri düzenli olarak bilgilendirmek , güvenli şifre seçme konusunda yönlendirmek ve işlem gizliliğin doğru bir şekilde açıklamak alınabilecek pek çok basit yöntemden sadece bazılarıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*