Siber Güvenlik Nedir?

Bilgisayar, telefon, sunucu gibi elektronik sistemleri dışarıdan gelen saldırılara karşı koruma işine siber güvenlik denir. Siber güvenlik terimi mobil bankacılık verilerinin korunmasından mega sitelerin arşivlerinin korunmasına kadar pek çok alan için kullanılır. Bilgi Güvenliği olarak da bilinir.

Siber Güvenlik Tehdidinin Boyutu

Dünya büyüdükçe her gün internete yeni cihazlar dahil olmaktadır. İnternetin boyutunun büyümesi giderek büyüyen bir güvenlik açığını da beraber getirmektedir. E ticaret sitelerinden mobil oyunlara kadar her gün binlerce sistem saldırıya uğramaktadır.

Her yıl 10 milyar civarı veri saldırı ile çalınmakta ve bu oran yıllar geçtikçe artmaktadır. Çalınan veriler kötü niyetli kişilerce kâr amaçlı satılmakta ya da kullanılmaktadır.

Askeri güvenlik sistemlerine yapılan saldırılar da her yıl artmakta ve bu tip saldırılar bir ülkenin iç ve dış güvenliğini doğrudan etkilemektedir. 2020 yılının son çeyreğinde Amerikan askeri nükleer sistemlerine yapılan saldırılar tehdidin boyutunu ortaya koymuştur. Amerikan başkanı dahil tüm ülke bir süre tehdidin boyutunu tartışmıştır.

Siber Olayların Çeşitleri

En basit siber olay Siber Su’dur. Belli bir kâr amacıyla bir kişi ya da grubun bilgilerinin çalınması ya da dolandırılmasıdır. Genellikle kısa vadeli karı amaçlar. Siber Saldırılar ise Siber Suç dan da ciddidir. Politik ve siyasi olaylara bağlı olabilir. Amacı bilgileri çalmak, depolamak ya da sistemi işlevsiz hale getirmektir. Üçüncü tür olan Siber Terör kâr amacından çok korkuyu hedefeler bir ulusun güvenliğini tehdit edecek biçimde halkını korkutmayı ya da tehdit etmeyi amaçlar.

Siber Saldırılardan korunma

Her yıl binlerce saldırı oluyor ve bunların hepsinden kaçınmak zor olabiliyor. Yine de bireylerin ve hükümetlerin uyabileceği basit kurallar ile güvenliklerini arttırması mümkündür. Sağlam şifreler seçmek, şifreleri 3 ayda bir yenilemek ve bireysel tutmak gibi uyulan basit kurallar büyük oranda siber olaylardan sizi koruyacaktır.

Web de gezinirken güvenli siteleri tercih etmek, güvenli görünmeyen iletileri açmamak veya içerisindeki bağlantılara tıklamamak. Başta çok klasik görünen bu birkaç tedbire uyulmadığı için bireyler her yıl bilenlerce saldırı başarıya ulaşmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*