Şifre Koruma Ve Oluşturma Yöntemleri

Şifre nedir?

Bir kişinin bir sisteme erişmek için kullandığı özel bir anahtardır. Bu anahtarı sadece kendisinin bilmesi gerekmektedir. Bu anahtarı kullanan kişi para çekebilir, adınıza işlem yapabilir veya bilgilerinizi indirebilir.

Şifre Nasıl Olmalıdır?

Bu konuda uyulması gereken ilk kural şifrenin kişisel bilgilerden oluşmamasıdır. Örneğin doğum günü, Memleket gibi. Böyle şifreler yazılımlarca çok kolay bulunur. İlk denenecek şeyler bunlardan birisidir. Günümüzde pek çok sistem bu bilgileri şifre olarak belirlemenize izin vermez ama yine de denememek en iyisidir.

En az 8 karakter olan bir şifrenin kırılması bir hayli zordur. İçerisinde sayılar, özel karakterler ve büyük küçük harfler geçen bir şifrenin kırılması ise çok çok zordur. Şifrenizi “ahmet” korsanız kırılır ama “4hM3t” korsanız kırılamaz. Hem hatırlaması kolay hem de güçlüdür.

Şifre Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Bir siber güvenlik uzmanının en basit önerisi “Şifrenize diş fırçanız gibi davranın” olmuştur. 3 ayda bir değiştirmek ve kimseyle paylaşmamak büyük oranda koruma sağlayacaktır.

Sistem ve Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Şifreniz oldukça güvenli olsa da siz işlem yapmadan önce bankanız ya da programınız kırılmış olabilir. Bilgisayarınıza kötü amaçlı bir yazılım bulaşmış olabilir. Bunun için tedbiri elden bırakmamak gerekir.

  • Kırık yazılım kullanmazsanız sisteminiz kırılmaz. Bilgisayarınızda kullandığınız Crack’li yani kırık yazılımları birileri iyilik olsun diye kırmaz. Bundan kar beklentileri vardır. O da sisteminiz hakkında bilgi toplamaktır.
  • SSL güvenliğine dikkat etmek. Özellikle e-ticaret sitelerinde dikkate edilmesi gereken ve link’in başında bulunan yeşil anahtar işaretidir. Bu sizin verilerinizin uçtan uca şifrelendiğiniz gösterir. SSL olamayan sitelere girmemek çok önemlidir.
  • Güvenlik Yazılımı kullanmak. Bilgisayarınızda sağlan bir güvenlik yazılımı kullanmanın yeri çok ayrıdır. Her programı, her dosyayı ve her siteyi tek tek takip edemezsiniz ama bir program bunu sizin için yapabilir.

İhlal Nasıl Anlaşılır?

Her sistemin son yanlış şifre denemesini gösterdiği bir yeri vardır. Oradan sizden önce birisi şifreyi denemiş mi görebilesisiniz. Dosyalarınızda değişiklik varsa, silinme olmuşsa ya da geliriniz azalmışsa fark edebilirsiniz. Genellikle dikkat edilerek anlaşılacak şeylerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*