NASA’dan İklim Değişikliği Paylaşımı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani NASA, dünyamızın ciddi bir iklim değişikliği sorunuyla karşı karşıya olduğunu yaptığı paylaşımla gözler önüne serdi.

NASA’nın paylaştığı 500 görselden oluşan fotoğraf koleksiyonu, gezegenimizde ne derece büyük bir tahribatın yaşandığını çok net bir şekilde gösterir nitelikte. Uzaydan çekilen fotoğraflarda; buzulların eridiği, sel ve yangınların yarattığı tahribatlar ve Amazon ormanlarındaki yangınların sonuçları tüm gerçekliğiyle görünüyor. Arktik buz denizinin 1984 ile 2020 yılları arasındaki görselleri, büyük bir küresel ısınma sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. NASA yetkilileri, küresel ısınmanın bu hızla devam etmesi yönünde 21. yüzyılın sonlarına doğru Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzullarının tamamının eriyeceğini ifade ediyor. Ayrıca Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi (NSIDC) yetkilileri bugünkü durumun, son 40 yıldaki en düşük buzul seviyesinde olduğunu belirterek küresel ısınmanın alarm verdiğine dikkat çekiyor.

Paylaşılan koleksiyonda daha çok gezegendeki doğa olaylarına ve ortaya çıkan yıkıma dikkat çekilse de Covid-19’un neden olduğu etkiler de görülmektedir.Pandemi öncesi, virüsün ilk görüldüğü yer Wuhan’daki trafik yoğunluğu şu anki durumla kıyaslandığında arada ciddi bir düşüş olduğu görsellerde dikkat çeken ayrıntılar arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*