LCD ve LED Ekran Arasındaki Fark Nedir?

Yakın zamanda monitör ya da televizyon satın almayı düşünüyorsanız LCD ve LED ekran arasında kalabilirsiniz. Peki hangisi daha iyidir, LCD mi LED mi?

LCD yani likit kristal ekranlar, LED ekranlara kıyasla oldukça daha eskidir. En temel teknolojilerden biri olan LCD ekranlar ilk olarak tüplü monitörlerin yerine kullanıldı. LCD monitörlerin arka kısmında bir ışık kaynağı yer almaktadır. Bu kaynak sayesinde ekrana farklı moleküllere sahip kristaller yansıtılmaktadır. LED’ler ise LCD monitörlerin bir tık ilerisidir denebilir.

LED monitörler içerisinde ışık yayan diyotlar bulunmaktadır. Bu diyotlar LED monitörlerin görüntü kalitesini LCD monitörlere göre daha yüksek seviyede tutmaktadır. Ayrıca LED ekranların kullanım ömrü de LCD ekranlara göre daha uzundur. Eğer LED monitörler kullanım kılavuzunda verilen talimatlara uygun olarak kullanıldığında sürdürülebilen, yüksek verimlilik sağlarlar. LED monitörün birçok çeşidi vardır. Edge-Lit LED, QLED, OLED ve RGB LED en çok tercih edilenleridir. Siz de LED monitör alacağınız zaman bütçenize en uygun olanını seçerek seyir zevkinizi katlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*