Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Yatırım yapmak hakkında araştırma yapan her birey hisse senedi kavramı ile karşı karşıya gelmektedir. Peki, hisse senedi nedir?

Hisse senedi, şirket ortaklığını belirtmek için kullanılan ve yatırımcının o şirkette pay sahibi olduğunun kanıtı olan kıymetli evraklar için kullanılan isimdir. Bir diğer tanımlama ile hisse senedi şirket ortaklığının kanıt niteliğini taşımakta olan evraktır. Hisse senedi ortaklığın yanı sıra mülkiyeti de temsil etmektedir.

Hisse senedi arzı gerçekleştirmek her şirket için mümkün değildir çünkü hisse senedi arzı gerçekleştirmek için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onay almak şarttır. Ayrıca, anonim şirket olmak, özel kanun ile kurulmuş bir şirket olmak veya paylara bölünmüş bir şirket olmak da gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

Hisse Kâğıdı Ne Demektir?

Peki, hisse senedi yatırımı yaptıktan sonra elde edilen ve hisse kâğıdı olarak adlandırılan evrak nedir? Hisse kâğıdı nedir?

Şirket ortaklığını ve yatırımcısını olduğunu gösteren, şirkette pay sahibi olduğunun kanıtı olan kıymetli evraklar hisse kâğıdı olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, şirketin ana parasının eşdeğer bir parçası olarak da bilinmektedir.

Hisse Senedi Yatırımlarının Avantajları Nelerdir?

Hisse senedi yatırımları çeşitli avantajlara sahiptir. Bu avantajlar hakkında kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Hisse senedi yatırımı ile şirket ortağı olabilirsiniz. Yani, hissesine sahip olduğunuz şirketin kanıtlı ve resmi olarak paydaşı olursunuz.
  • Hisse senedine sahip olduğunuz şirketin temettü geliri dağıtması halinde bu geliri elde edebilir ve ekstra kazanç elde edebilirsiniz.
  • Hisse senedi piyasaları sermaye değerlendirmek için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden birisidir.
  • Hisse senedi alım-satım ve yatırımı yaparak mevcut birikimlerinizi reel piyasaya aktarabilirsiniz. Bu şekilde hem getiri elde eder hem de ülke ekonomisine katkıda bulunursunuz.

Hisse Senedi Getirileri

Hisse senedi yatırımcıları, hisse senedi fiyat değişimlerine göre getiri elde etmektedir. Ayrıca, temettü dağıtımı yapan hisseler tercih edilerek ekstra temettü geliri elde etmek de mümkündür. Bu durumda hem hisse senedi fiyat değişiminden hem de temettü gelirinden çifte getiri elde edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*