yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Her şeye artırım geldi! Yurt dışından iPhone almak hala mantıklı mı?

Son devirde Türkiye’de artan döviz kuru ve vergi oranları nedeniyle birçok kişi, yurt dışından telefon almayı tercih etmeye başladı. Bu durum, telefonların Türkiye fiyatları ile yurtdışı fiyatları ortasında yaklaşık yarı yarıya bir fiyat farkı oluşmasına sebep oldu. Bu avantajlı durumda, birçok tüketici istedikleri telefonu daha karlı bir formda satın alma imkanı buldu. Lakin, son gelişmelerle birlikte durum değişti.

Telefonlarda pasaport (IMEI) kayıt fiyatına 14 bin TL artırım yapıldı!

Yeni Resmi Gazete kararına nazaran, telefonlarda pasaport kayıt (IMEI) fiyatına büyük bir artırım geldi. Evvelden, yurtdışından alınan bir telefonu Türkiye’de kullanabilmek için aygıtın kendi pasaportunuz üzerine kaydedilmesi gerekiyor ve bu süreç için 6 bin TL ödeme yapılıyordu.

Ancak, son açıklamaya nazaran pasaport kayıt fiyatları 20 bin TL’ye çıkarıldı. Bu durum, yurt dışından telefon getirme avantajını azaltacak ve tüketicilerin tercihlerini tekrar gözden geçirmelerine neden olacak.

Bir telefonun Türkiye’de pasaport kaydının olmaması durumunda, aygıt yalnızca 120 gün boyunca kullanılabiliyor. Bu müddetin sonunda ise aygıtın şebekelerle irtibatı kesiliyor ve arama, SMS üzere şebeke gerektiren özellikler kullanılamıyor.

Dolayısıyla, tüketicilerin kendi pasaportları üzerine kayıt ettirmeleri gerekiyor. Lakin, artan pasaport kayıt fiyatı bu süreci daha maliyetli hale getirecek ve tüketicilerin telefon alırken daha dikkatli bir halde kıymetlendirme yapmalarını sağlayacak.

Resmi Gazete’de alınan karar:

Karar Sayısı: 7344

Ekli “492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı Tarifelerde Yer Alan Maktu Harç Meblağının Tekrar Belirlenmesine Dair Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 492 sayılı Harçlar Kanununun tekrarlanmış 138 inci unsuru yeterince karar verilmiştir.

492 SAYILI HARÇLAR KANUNUNA BAĞLI TARİFELERDE YER ALAN MAKTU HARÇ FİYATLARININ TEKRAR BELİRLENMESİNE DAİR KARARLAR

Madde 1- (1) 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununa bağlı, (9) sayılı tarifenin “II-Sürücü dokümanı harçları” başlıklı kısmı hariç olmak üzere, tarifelerde yer alan ve 2023 yılında uygulanan maktu harç fiyatları (maktu ve göreli harçların taban ve azami ölçülerini belirleyen hadler dahil) yüzde 50 oranında arttırılmış, alınan Kanuna bağlı (8) sayılı tarifenin “VIII-Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım müsaade harcı” başlıklı kısmının (1) numaralı fıkrasında yer alan harç fiyatı 20 bin TL olarak tekrar belirlenmiştir.

Madde 2- (1) Bu Karar yayımı tarihini izleyen gün yürürlüğe girer.

Madde 3- (1) Bu Karar kararlarını Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Realme Narzo 60 ve Narzo 60 Pro tanıtıldı: Fiyatı ve özellikleri!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.