Sanal Gerçeklik Nedir

Sanal gerçeklik, 21. yüzyılın en önemli teknolojik çalışmalarından bir tanesidir. Bu teknolojide VR (Virtual Reality) teknolojisinden yararlanılarak kurgular geliştirilmektedir. Aslında bir bakıma gerçek ve kurgu kavramlarının birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Sanal gerçeklikte 5 duyu organıyla sanal bir dünyanın içerisinde bulunuyormuş hissi mevcuttur. Bunu en net şekilde gösteren şey ise sinemalarda kullanılan 3D gözlüklerdir. 3D gözlüklerle izlenen filmler, aşırı gerçekçi bir his vermektedir. Elbette bu gözlükler yalnızca sinemada yoktur. Google, Sony, HTC ve Samsung’un çok başarılı sanal gözlük tasarımları mevcuttur.

Bu gözlükler insanların yalnızca 2 duyu organına ihtiyaç duymaktadır: kulak ve göz. Bu 2 duyu organından fazlasına ihtiyaç duyan tasarımlar da mevcuttur. Örneğin; FeelReal. FeelReal gözlükler sayesinde sanal gerçeklik dünyasındaki kokular da algılanabilmektedir. Örneğin denizin, ormanın hatta yangının kokusu… Bu ileri teknolojiye sahip gözlükte izlenilen filmin adeta içerisinde yaşıyormuş gibi olmak mümkündür. Sanal gerçeklik sadece bu alanda kullanılmamaktadır. Eğitim, endüstri, sağlık, seyahat, oyun, savuma sanayi, eğlence, kültür ve turizm gibi alanlarda da kullanılabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*