Photoshp Alternatfifi

Bütün grafik tasarımcıları Photoshop bilmek zorundadır. Yani buna inanırlar aslında grafik tasarımcıların aslında genel anlamıyla tasarımcıların Photoshop bilme zorunluluğu yoktur. Grafik dizayn edebilmeleri lazım ama program ismi vermek çok yanlış olur. En son ne zaman bir logo, afiş ya da posterin hangi programda yapıldığını umursadınız?

İşte bu noktada yaşanan yanılgıdan Adobe her yıl milyonlar kazanırken kullanıcılar da o kadar para kayıp etmektedir. Oysa Photoshop ile aynı işlevlere sahip birkaç açık kaynak yazılım daha mevcuttur. Bunlardan en önde ve en gelişmiş olan Gimp isimli yazılımdır.

Adobe her yıl Photoshop’u geliştirmek için milyon dolarlar harcar ve bu kaynağın binde biri bile Gimp için söz konusu değildir. Tamamen gönüllü programcılar tarafından geliştirilmektedir. Bu yüzden birkaç eksiği olduğu doğrudur ama herhangi bir kullanıcının bunları fark etmesi ya da o özellikleri kullanması pek muhtemel değildir.

Gimp tamamen ücretsiz bir şekilde hazırlanarak Genel Kamu Lisansı altında dağıtılmaktadır. Yani kodlarına bile bakabilir o kodlarla oynayabilir ve oynanmış halini dağıtabilirsiniz. Bunu için de kimse size hesap sormaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*