Donald Trump _un sosyal medya hesapları banlandı

2020 yılı çekişmeli bir Amerikan başkanına seçimlerine sahne oldu.  Amerikan tarihinde nadiren rastlanılan eski başkanın tekrar aday olması durumu yaşandı.   Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Donald Trump  adaylığını koyduktan sonra küçük bir farkla kaybetti.

Yeni Amerikan başkanı Joe Biden olarak seçildi.  Eski başkan Donald Trump  seçime hile karıştırıldığını iddia ederek seçim sonuçlarını tanımadı. Koltuk tesliminin yaklaştığı son günlerde Donald Trump  destekçilerine olaya itiraz etmeye çağırdı. Bu çağrının sonucunda Amerikan halkı Başkentin sokaklarında döküldü ve beyaz saray’ı bastı.  Çıkan olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken eski başkan Donald Trump kinayeli de olsa destekçilerini geri çağırdı.

İtiraz etme protesto duyguları sosyal medya aracılığıyla yapıldığından şiddet ve şiddete sürükleme eğilimleri gözetlendiğini varsayılarak Donald Trump  resmi sosyal medya hesapları kalıcı olarak banlandı.Bu olay Amerikan tarihinde bir ilktir Tıpkı başkenti olaylar çıkması Beyaz Saray’ın basılması gibi. Çıkan olaylarda hayatını kaybedenler ve hem Amerika’da hem de Amerika’nın diğer eyaletlerinde süren çatışmalar devam ederken Amerikan kongresinde zaman zaman hala seçim çok konuşulmaktadır.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında bulunan Microsoft geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından “Artık Bilgisayarınızı Güvenli Bir şekilde Kapatabilirsiniz” Açıklamasıyla hem Windows  komutunu kullanmış hem de olaylara ilginç  bir gönderme yapmıştır.

Bu komut eski Windows sürümlerinden kalmadır.  Eskiden Windows doğrudan kapatılan Öncelikle kapatmaya hazırla isimli bir butona tıklayıp hazırlanması bekleniyordu.  daha sonra böyle bir Pencereye çıkıp artık bilgisayarınızda güvenle kapatabilirsiniz bildirimi veriyordu.  Microsoft’un Böyle bir bildirimi neden verdiği kesin bir şekilde bilinmez ama  Donald Trump Bu gibi oyunlarla koltukta kalamayacak gibi.

Facebook, Instagram, Mıcrosoft Derken teknoloji devleri başta olmak üzere hiç kimsenin başkan Donald Trump’ı  Beyaz Saray değiştirmediği yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   Amerikan senatosunun yeni başkan için hazırlandığı bugün aynı zamanda açıklamaya çalılan bütçe komisyonu da gündemi tutuyor.

Koronavirüs’ün yaygın ve evrimleşmiş olduğu bir dönemde Donald Trump’un halkı toplu olarak bir şeyler yapmaya hatta çatışmaya davet etmesi pek çok çevre tarafından olumusuz karşılandı. Kısa bir süre sonra Donald Trump’un bir şeyler daha yapması muhtemel gibi ama sonucu değiştiremeyeceği kesin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*