Çin’den Uzay Çalışmaları İçin Dev Adım

Çin’den Uzay Çalışmaları İçin Dev Adım

Yeni nesil mobil telekomünikasyon teknolojisi 5G henüz global düzeyde yaygınlaşmamışken Çin, dünyadaki ilk 6G deneme uydusunu uzaya yolladı.

Çin’in yalnızca tek bir roketle uzaya yolladığı 6G deneme uydusu, uzayda teknoloji bulguları arayacak. Söz konusu uydu, ÇengduGuoxing Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Çin Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Pekin’in önde gelen teknoloji şirketlerinin ortak çalışması sayesinde uzaya gönderildi. 6G deneme uydusu, Çin’in yerli üretim olarak 351. roketi oldu. 6G deneme uydusuna Tianyan 05 adı verildi. Yetkililer tarafından Çin’in yüksek teknolojili çalışmaları için bir dönüm noktası niteliğinde olduğunun vurgusu yapıldı.

Çin, uzay çalışmalarını 6G deneme uydusu ile de sınırlı tutmayarak 2021 yılının bahar aylarında dünya yörüngesinde bir uzay istasyonu çekirdek modülü kurmayı planlıyor. CMSA (Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı) baş mühendisi Cianping, uzay istasyonunun temelini oluşturacak çekirdek modülün ve taşıyıcı roketin tüm çalışmalarında son aşamaya gelindiğini ifade etti. Roket LongMarch 5B ve Tienhi (Göklere Katılmak) adı verilen modülün 2021’nin bahar aylarında yörüngede olması planlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*