Yapay Zekâ Nedir?

Yapay zekânın tarihi 1956’lara kadar dayanmaktadır. İlk olarak II. Dünya Savaşı’nda ortaya çıkan bu kavram son dönemlerde oldukça sık bir şekilde adından söz ettirmektedir.  Günlük hayatımızda gerek sosyal medyada gerekse de gazetelerde bu kavram sıkça geçse de yine de ne olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Yapay zekâ en kısa tanımıyla; bir bilgisayarın ya da bilgisayar tarafından desteklenen bir robotun, insan benzer faaliyetleri gerçekleştirebilmesi, deneyimlerle hareket edebilmesidir. Örneğin; araba kullanan, satranç oynayan hatta müzik ritmine göre dans eden yapay zekâ örnekleri mevcuttur. Yapay zekâ ile çalışan makinelerin çalışma mekanizması, insanların düşünme yöntemlerini analiz etmeye yöneliktir. İnsanların düşünme yöntemlerini analiz eden yapay zekâlar, buna benzer şekilde hareket etmeye odaklanmaktadır.

Yapay zekâ robotları insanların yaptığı pek çok işlevi yapabilmektedir. Sohbet edebilir, asistanlık yapabilir, TV programı tavsiyesi verebilir, satranç oynayabilir ve karmaşık problemlere dahi çözümler üretebilir. Günümüzde yapay zekâ seviyesi belli bir noktaya gelse de yaklaşık 10-15 sene içerisinde çok daha farklı bir noktaya çevirileceği düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*